Wiele osób zastanawia się czym jest właściwie ta koparka kryptowalut. Co ona robi, jak działa, jak jest zbudowana. W tym krótkim wpisie dowiesz się, czym jest koparka krytowalut takich jak Ethereum, Bitcoin, Zclassic czy Monacoin.

Koparki kryptowalut dzielą się na co najmniej dwa rodzaja: koparki oparte na kartach graficznych i dedykowane układy scalone, dedykowane pod dany algorytm różnych kryptowlaut (tzw. ASIC). Można też kopać zwykłym laptopem, a konkretnie na procesorze niektóre kryptowaluty, np. Monero.

Koparki GPU (Ethereum, Ethereum Classic, etc)

Popularne są koparki oparte na kartach graficznych z procesorem graficznym, które są najlepszymi procesorami do kopania wielu popularnych kryptowalut takich jak np Ethereum, Ethereum Classic, UbiQ, Zclassic, Expanse, MusicCoin, Zcash, Hush, Verge, Monero, VertCoin, BitcoinZ, Bitcoin Gold, Pirl, Shield, Smart Coin i wielu wielu innych. Po prostu elementy, z których jest zbudowana karta graficzna kopią najlepiej dane krytpowaluty a konkretnie algorytmy, na których oparte są kryptowaluty. GPU czyli Graphic Processor Uni nadaje się najlepiej do tego.

Wykopywanie kryptowalut polega tak naprawdę na rozwiązywaniu skomplikowanych zadań matematycznych i wysyłaniu wyników zadań, za co otrzymuje się nagrodę w postaci danej kryptowaluty. Taką kryptowalutę można sobie z kolei wymienić na FIAT czyli na złotówki, dolary lub Euro i wypłacić na swoje konto bankowe. Np. Ethereum można wymienić na PLN lub na USD. Można też wymieniać kryptowaluty między sobą, np Ethereum na Bitcoina lub na Monero. Jest duża dowolność wymian – zależy to od giełdy kryptowalut. Jest wiele giełd, które oferują wymianę kryptowalut między sobią i między FIATami czyli walutami fiducjarnymi.

Koparka kryptowalut to tak naprawdę komputer stacjonarny, złożony ręcznie z podłączonymi kilkoma kartami graficznymi (np 6 lub 8 kart) w otwartej obudowie (stelaż). Komputer składa się z płyty głównej, która ma min 4/6 wejść – portów PCIe, do których podłącza się kartę graficzną. Karty graficzne podłącza się poprzez tzw. przedłurzacz (USB Riser), bo karty graficzne nie mieszczą się jedna obok drugiej bezpośrednio na płycie głównej.

Jest wiele modeli karty graficznych, jedne kopią gorzej inne lepiej. Im droższa karta – tym lepszy model, tym większa moc obliczeniowa i tym samym, więcej kopie taka karta graficzna (GPU). Popularne modele graficznych np GTX 1060, 1070, 1080, RX 580.

Jeśli chcesz zbudować własną koparkę, zajrzyj do mojego inne postu z instrukcją, jak samemu zbudować koparkę kryptowalut (w tym konkretnym poście jest to model oparty na 6 kartach GTX 1060 6GB).

Koparki ASIC (Bitcoin, Litecoin, Dash i inne)

ASICi z kolei służą do wydobywania popularnych kryptowalut takich jak Bitcoin – są to po prostu super maszyny, które nic innego nie potrafią jak kopać danych algorytm – np w przypadku Bitcoina, jest to algorytm hashujący SHA-256. Jest wiele producentów ASICów i dominującą pozycję na rynku ma chiński producent Bitmain, które oferuje np S9 Antminer lub Antminer L3+ do kopania Litecoina.

Różne koparki od Bitmaina możesz obejrzeć pod tym linkiem: sklep Bitmain https://shop.bitmain.com/main.htm?lang=en

Możesz bezpośrednio kupować Antminery z Chin ale bądź ostrożny, bo Polskie urzędy celne robią problemy z odprawianiem tego sprzętu w Polsce. Rozważ sprowadzenie przez inny kraj, np przez Niemcy, Wielką Brytanię lub np Estonię, która jest bardzo liberalna w kwestiach kryptowalut. Ceny koparek ASICowych zaczynają się od 300 USD do 3000 USD.

Dodam, że w tej branży trwa istny wyścig zbrojeń i na początku roku 2018 do wyścigu dołączyła firma Samsung z Korei Południowej, która ma szansę rywalizować z firmą Bitmain.

Wiele osób zadaje sobie pytania, która koparkę wybrać, jaką kupić, jaką samemu zbudować, co się opłaca kopać, na jakiej koparce kopać itd. Na innych moich postach w tym serwisie znajdziesz na to odpowiedzi, zapraszam do lektury. Na jedno z tych pytań odpowiem poniżej.

Co się opłaca kopać – to sprawdzisz na tej stronie http://whattomine.com. Wpisujesz tam po prostu karty graficzne lub sprzęt, jakim kopiesz i ten kalkulator ci podpowie, co dziś należy kopać. Łatwo i prosto.