Po przeczytaniu tego wpisu będziesz potrafił złożyć własną koparkę kryptowalut i wydobywać kryptowaluty Ehereum, Ethereum Classic, ZCASH, Monero, Bitcoin i inne. Dowiesz się krok po kroku, jakie części komputerowe zamówić, jak je ze sobą połączyć i skonfigurować sprzęt, żeby kopać monety. Jest to darmowa instrukcja dla czytelników naszego bloga.

Koszt poniższej koparki opartej na 6 kartach GTX 1060 6GB wynosi w granicach 11 000 brutto. Koparka ma moc ok. 145 Mhs i pobiera ok. 650 Watt mocy.

W razie problemów lub pytań możesz zamówić u nas konsultację – napisz wtedy do mnie na kontakt@koparkakryptowalut.pl.

— 1 —

ZAKŁADAMY PORTFELE KRYPTOWALUT

Kryptowaluty zalecamy wydobywać na portfel giełdy i zaraz po tym decydować, co dalej zrobić. Można je przelać na bezpieczniejszy portfel na komputerze lub Trezor (sprzętowy), wymienić na inne altcoiny lub na PLN / USD / EUR. Polecamy polską giełdę BITBAY oraz amerykańską Bittrex. Są one sprawdzone przez nas i wielu naszych klientów. Po założeniu kont i portfeli w tych giełdach, otrzymamy adresy poszczególnych portfeli np Ethereum Classic, na który będziemy kopać walutę i ten adres dodamy podczas konfiguracji koparki, o czym przeczytasz w dalszej części wpisu.

 

 

 

 

— 2 —

CZĘŚCI DO BUDOWY KOPARKI

Poniżej przedstawiam listę części do koparki. Zaczynamy od zamówienia poniższych części do złożenia koparki:

 

część komentarz ile sztuk kupić
Płyta główna główny elementy do komunikacji 1 sztuka
RAM pamięć potrzebna do pracy koparki, najlepiej 1 kostka 8 MB 1 sztuka
Karty graficzne inaczej GPU, najważniejsza część koparki, karty mogą być różne, Radeon RX480, GTX 1060, 1070 itd 6 sztuk
Procesor inaczej CPU, procesor może być dość słaby, nie będzie potrzeba wykonywania wielu operacji 1 sztuka
Zasilacz zasilacz modularny, najlepiej w dobrym standardzie GOLD lub Platinum, który ma zasilić wszystkie podzespoły koparki 1 sztuka
Risery służą do komunikacji karty z płytą główną i ułatwiają montaż kart na koparce, zamiast bezpośrednio na płycie głównej 7 sztuk
Stelaż jasna rzecz, obudowa, która daje dobrą cyrkulację powietrza 1 sztuka
Włącznik płyty głównej przycisk, którym włączymy koparkę, wygodne uruchamianie koparki 1 sztuka
Wentylatory będą dodatkowo chłodziły karty i wydmuchiwały ciepłe powietrze między kartami 6 sztuk
Rozgałęziacz do wentylatorów potrzeba będzie ok 5 wentylatorów i rozgałęziacz ułatwia podłącznie zasilania do nich z płyty głónej lub zasilacza 1 sztuka
Dysk twardy dysk na Windows i programów kopiących, najlepiej SSD 120 GB 1 sztuka
Windows oprogramowanie podstawowe, można też miećinny system Linux lub dedykowany ethOS 1 sztuka
Watomierz służy nam do faktycznego pomiaru zużycia prądu 1 sztuka

Jeśli masz problemy ze znalezieniem konkretnych modeli i producentów oraz sklepów, gdzie kupić powyższe części, kup u nas konsultację klikając tutaj.

Na wszystkie części będziemy czekać od 3 do 5 dni roboczych zazwyczaj.

 

— 3 —

SKŁADAMY KOPARKĘ (HARDWARE)

Rozpakuj części. Zaczynamy od płyty głównej, kładziemy ją na gąbce, która jest razem w opakowaniu, bo będziemy zaraz na niej instalować procesor i nie chcemy uszkodzić lutowanych elementów płyty głównej. Poniżej masz film video experta, który pokazuje jak zamontować procesor oraz wentylator od procesora na płycie głównej.

Ekspert pokazuje również więcej informacji o pastach termoprzewodzących, ale nie musisz ich kupować. Taka pasta jest już nałożona na wentylator, wystarczy ja go wpiąć w płytę główną. Ekspert mówi po angielsku ale możesz sobie włączyć napisy i automatyczne tłumaczenie tych napisów na język polski (tu masz instrukcję jak włączyć polskie tłumaczenie).

https://youtu.be/Seu7O6IbATU?t=3m54s

Gdy zainstalujesz już procesor, przygotuj pamięć RAM, wypakuj i zamontuj na płycie głównej. Nie można tego źle zrobić bo są zabezpieczenia – takie rowki w odpowiednim miejscu 🙂

 

Pierwszą ważną część składania koparki mamy za sobą. Teraz przygotuj sobie stelaż. Przetrzyj szmatką obudowę do koparki kryptowalut, postaw na stabilnym stole i miej wygodne dojście do stelaża, żeby instalować na nim podzespoły.

Weź do ręki zestaw płyta głównej (z procesorem i pamięcią), przykręć do stelaża w odpowiednim miejscu. Masz takie wypustki gotowe na śrubki, to do nich przykręć. W którą stronę obrócić płytę na stelażu, taką jak poniżej 🙂

Po przykręceniu płyty głównej do stelaża/obudowy koparki kryptowalut, przygotuj zasilacz. Rozpakuj zasilacz i wyłóż wszystkie kable zasilające, w ten sposób, żeby mieć szybki dostęp do nich i żeby mieć je poukładane w zależności od rodzaju gniazda (np PCI-e, SATA itp).

Włóż już sobie sam zasilacz na stelaż ale go nie przykręcaj, po prostu już układaj sobie kable. Zacznij od podłączenia zasilania do płyty głównej (złącze 24PIN) oraz 2x4 PIN koło procesora. Obejrzyj zdjęcia poniżej:

Ok, teraz pozostało nam jeszcze podłączyć dodatkowe zasilanie płyty głównej, typowo dla koparki kryptowalut, gdzie mamy więcej niż zazwyczaj złącz PCI-e. Podłączymy 2 dodatkowe kable MOLEX do płyty głównej Asrock H81 aby wzmocnić napięcie przy złączach kart graficznych (GPU). Przygotuj teraz 2 kable MOLEX, i podłącz je do złącz MOLEX – jedno jest blisko procesora a drugie w tej akurat płycie leży płasko na krawędzi płyty, z drugiej strony. Złącze MOLEX ma 4 bolce. Popatrz na instrukcje poniżej.

Ważna uwaga tutaj – podłącz pierwszy MOLEX na kablu, czyli ten, który jest najbliżej zasilacza, żeby miał najlepszy przepływ prądu i dawał lepsze zasilanie do kart graficznych (w tym przypadku MSI GTX 1060 6 GB).

Następnie podłącz włącznik i ewentualnie opcjonalnie diodę LED. Dioda nie jest konieczna, tylko świeci, gdy koparka jest włączona. Teraz warto podłączyć włącznik, ponieważ mamy łatwy dostęp do płyty głównej, zanim położymy karty graficzne na stelażu.

Jak podłączyć przycisk włączania koparki pokazują poniższe zdjęcia oraz film instruktażowy.

Następnie podłącz włącznik i ewentualnie opcjonalnie diodę LED. Dioda nie jest konieczna, tylko świeci, gdy koparka jest włączona. Teraz warto podłączyć włącznik, ponieważ mamy łatwy dostęp do płyty głównej, zanim położymy karty graficzne na stelażu.

Jak podłączyć przycisk włączania koparki pokazują poniższe zdjęcia oraz film instruktażowy.

https://youtu.be/Hi3o1pTeXVo?t=18s

Teraz czas na podłączenie kart graficznych. Rozpakuj karty graficzne z kartonu i przygotuj risery USB. Warto teraz podłączyć płytkę od Ridera do karty graficznej z kablem zasilającym płytkę, bo później będzie utrudniony dostęp. Spójrz na piniższe zdjęcia i przygotuj karty graficzne w poniższy sposób.

Rozstaw je tak, żeby po środku było największa przerwa czyli odstęp między kartami środkowymi – po to, żeby mieć lepszy dostęp do kabli Riser USB, które podłączysz za chwile do płyty głównej. Tych 2 środkowych kart nie musisz jeszcze dokręcać do stelaża, być może będzie trzeba nimi jeszcze operować, tj. przesuwać tymczasowo w bok, aby dostać się do różnych kabli na płycie głównej.

Po ułożeniu kart na stelażu, podłączamy zasilanie kart. Bierzemy kabel PCI-e i łączymy zasilacz z kartą graficzną. Kabel ma końcówkę 6+2 czyli 8 pinowe i takie wkładamy do gniazda karty graficznej. Na jednym kablu możemy podłączyć 2 karty – to prawidłowe podłączenie. Kable należy tak podłączyć i rozmieszczać aby długość kabla starczyła do każdej karty graficznej na stelażu koparki kryptowalut (bitcoin, ethereum, monero itp).
Następnie podłączamy zasilanie płytek od Riserów. Tutaj zazwyczaj mamy końcówki SATA (takie płaskie) lub MOLEX (4 bolce). Na jednym kablu możemy podłączyć więcej niż jeddno zasilanie Risera, nawet 3-5, w zależności od rodzaju zasilacza i kabli, które do niego należą. W tym przypadku widocznym na obrazku mamy złącze SATA i nimi zasilamy Risery podpięte do kart graficznych. W zasilaczu podłączamy te kable do gniazd o nazw peryferyjnych (ang. peripheral).
Teraz podłączamy dysk SSD do płyty głównej. Do dysku „idą” 2 kable: jeden do transmisji danych z płyty głównej SATA a drugi zasila dysk z zasilacza – również SATA. Podłącz go tak jak poniżej na zdjęciach. Na płycie powinno być złącze o nazwie SATA3_1. Będzie to gwarantowało najszybsze połączenie i przesył danych.
Teraz kolej na podłączenie kabli USB do Riserów. Podłącz teraz kable USB z małą „płytką” do płyty głównej. Ważne jest kolejność, zrób to w kolejności, żebyś wiedział później która karta jest podpięta do płyty w celu identyfikacji i znajdowania karty graficznej w Windowsie. Przygotuj się również, że po włączeniu koparki monitor nie wykryje obrazu i będzie trzeba odłączyć risery z płyty głównej (z tą mała „płytką”).

Teraz możesz przygotować zestaw wentylatorów, które będą jeszcze bardziej schładzały karty graficzne. Połącz je razem opaskami, tak jak na poniższych zdjęciach. Jest to sprawdzony sposób u nas w firmie. Możesz też montaż wentylatorów zostawić sobie na później, gdy uda ci się już skonfigurować koparkę, bo być może będzie trzeba demontować jakiś riser lub kartę graficzną.

— 4 —

KONFIGURACJA KOPARKI – SOFTWARE

W następnej kolejności przygotuj pendrive z instalką Windowsa. Przygotuj wcześniej taką instalkę Windowsa oraz klucz aktywacji Windowsa, który kupiłeś na powyższej aukcji Allegro. Najlepiej, żeby to był Windows 10 Pro x64 (64 bitowy).

Aby przygotować instalkę Windowsa potrzebujesz innego laptopa i klucz USB (najlepiej 8GB). Pobierz ten program poniżej i postępuj zgodnie ze wskazówkami aplikacji od Microsoft: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Następnie przygotuj klawiaturę, mysz i monitor z kablem. Może być kabel HDMI. Włóż ten kabel do karty nr 2, tej, która jest podłączona na „dużego” złącza PCI-e na płycie głównej (x16). Podłącz jeszcze kabel zasilający do zasilacza oraz kabel internetowy do gniazda RJ-45. Podłącz również klawiaturę i mysz do wejść w płycie głównej. Włącz zasilacz na pozycję ON (lub „1”).

Sprawdź czy, wszystkie kable są dobrze podłączone, włóż pendrive z Windowsem do gniazda USB płyty głównej i trzymaj mocno kciuki 🙂

Włącz koparkę włącznikiem i powinien pojawić się jakiś obraz na monitorze.

Jeśli się nie pojawi, to odłącz z płyty głównej 5 riserów i zostaw tylko kartę nr 2, tę wpiętą do dużego złącza x16 PCI-e. Kabel od monitora zostaw bezpośrednio podłączony do karty graficznej nr 2. Wyłącz koparkę i włącz ją ponownie. Jeśli mointor nie wykryje obrazu, to odłącz kartę nr z płyty głównej (żeby żadna karta graficzna nie była podpięta do płyty głównej) a kabel od monitora podłącz bezpośrednio do płyty głównej (np kablem HDMI). Włącz ponownie koparkę, powinien być obraz z zintegrowanej karty graficznej wbudowanej na płycie głównej Asrock H81 PRO BTC R2.0.

Często po włączeniu koparki w tym momencie pojawia się obraz płyty głównej i info, żeby podłączyć dodatkowe zasilanie. Pomiń go wciskając przycisk ESC lub TAB. Dalej powinna odpalić się instalacja Windowsa (boot z pendriva). Zainstaluj Windowsa, wpisz klucz aktywacyjny.

Po instalacji Windowsa, pójdź na Menedżera Urządzeń w Windowsie i w razie jakiś problemów ze sterownikami, napraw je lub zaktualizuj. Od razu wyłącz automatyczne uśpienie Windowsa (panel sterowania / opcje zasilania / zmień moment przejścia w tryb uśpienia / tryb uśpienia NIGDY).

 

 

Pobierz od razu program do sterowania kart graficznych oraz monitorowania MSI Afterburner. Tu jest link https://www.msi.com/page/afterburner

 

 

Możesz też teraz pobrać i zainstalować program do zdalnego sterowania koparką TeamViewer – przyda się później. Tu link https://www.teamviewer.com/pl/ 

Teraz pozostaje nam wykryć wszystkie 6 kart graficznych na płycie głównej. Wyłącz komputer i podłącz kartę nr 2 do płyty, tam też podłącz kabel do monitora. Powinien wykryć tą kartę. Wejdź do Windowsa i zawsze sprawdzaj menedżera urządzeń, aktualizuj sterowniki oraz naprawiaj błędy. W ten sposób dokładaj pojedynczo karty graficzne (podłączaj je po kolei) i powtarzaj całą operację aż do wykrycia w Windowsie 6 kart oraz w programie MSI Afterburner. Na końcu powinieneś mieć taki obraz jak poniżej:

 

 

Gdy Windows wykryje 6 karty i MSI Afterburner też je widzi, możesz procedować dalej.

Teraz pokażę, jak wykopywać Ethereum Classic ETC w popularnej koparce Claymore (programie do wydobywania monet). Można w nim kopać również inne kryptowaluty. Jeśli chodzi o kopalnię, to posłużmy się jedną z największych i najlepszych obecnie kopalni do kopania ETC – ethermine.org (link https://etc.ethermine.org).

Dodam też, że na stronie każdej kopalni jest zazwyczaj instrukcja, jak się podłączyć do kopania )różne programy, rożne systemy OS itp.). Jest wiele różnych kopalnii, polecam też Nanopool.

Kopanie ETC w koparce Claymore w kopalni ETC-Ethermine.

Pobierz najpierw program i rozpakuj na dysku. Pobierasz stąd https://mega.nz/#F!O4YA2JgD!n2b4iSHQDruEsYUvTQP5_w.

 

 

Wejdź od folderu aplikacji, skopiuj plik start.bat. Ten nowy plik otwórz w trybie edycji (przez notatnik) i wklej do tego pliku następujący tekst oraz podmień zmienne:

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0

setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100

setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

EthDcrMiner64.exe -epool eu1-etc.ethermine.org:4444 -ewal <TU WKLEJ ADRES DEPOZYTOWY ETC, NP Z GIELDY BITTREX>.<WPISZ NAZWE KOPARKI> -epsw x

Wyciągnij adres ETC, np. z giełdy Bittrex lub Poloniex, gdzie będą przesyłane monety z kopalni. Polecam przesyłać urobek na giełdę BIttrex, bo można je szybko wymienić na inne kryptowaluty np. na BTC lub ETH, Zcash. Następnie można przesłać na polską giełdę Bitbay i tu wymieć na PLN. Ten adres ETC wklej w ten plik .bat, podaj nazwę koparki np. Miner. Zapisz plik i uruchom go, powinna pojawić konsola koparki i powinno ruszyć kopania. Wykrywa 6 kart i łączy się z kopalnią.

Generalnie to wszystko 🙂

 

Teraz idziesz na stronę kopalni i sprawdzasz sobie status kopania na bieżąco, urobek i płatności. Zazwyczaj u góry strony kopalnii jest pole i przycisk „Check Status” czyli sprawdź status kopania twojej koparki. Tu wklejasz adres, na który odkładasz urobek, klikasz check status i masz swoją podstronę wydobywania w danej kopalni na dany adres depozytowy danej kryptowaluty. Pamiętaj, że jeśli zmieniasz adres odkładania urobku, musisz sprawdzać nowy adres.

Poniżej przykład kopania na 3 urządzeniach (workerach) ETC w kopalni Ethermine:

 

Et voilà tout! – od teraz jesteś już górnikiem!

Wysokich urobków!

ps. w razie pytań napisz do mnie na kontakt@koparkakryptowalut.pl, chętnie pomogę 🙂