Gdy inwestujesz w koparkę kryptowalut, to ważne, żeby owa koparką zarabiała dla Ciebie długo i bez problemów (czyli bez anagażowania swojego czasu oraz dodatkowych pieniędzy).

Gdy sam składasz koparkę

Jeżeli samemu składasz koparkę, to ważne jest, jak dobierzesz poszczególne części do budowy koparki – jaką płyta główna, jaki RAM, procesor. Jak mocnyc zasilacz, który zasili wszystkie karty graficzne oraz pozostałe części koparki.

Oprócz prawidłowego dobrania komponentów np. kostek pamięci RAMu do danej płyty głównej, zwracaj uwagę na producenta części i standard. Przy wyborze zasilacza zwracaj uwagę na dobre marki takie EVGA, Corsair i standard GOLD lub Platinum. Zapewni Tobie spokojną i bezawaryjną pracę zasilaczy przez wiele lat. Płyty główne dobieraj takie, aby wystarczyło ilość wejść PCIe w celu podłączeniu kilku kart graficznych.

Gdy kupujesz gotową koparkę

Jeśli kupujesz gotową koparkę, złożoną już przez zewnętrzną firmę to również dopytaj o dokładne podzespoły danej koparki, jakie marki części dobrał producent koparki kryptowalut. Zwracaj uwagę np czy karta ma 3 czy 6 GB RAMu – to bardzo istotne, unikaj już raczej pamięci 3GB i wybieraj karty z wyższą ilością pamięci RAM.

Kupując koparkę, zwróć również uwagę, jak estetycznie jest i dbale jest zmontowana koparka, czy kable są dobrze zabezpieczone, czy komponenty są przykręcone na śrubki. Czy kable nei przeszkadzają w funkcjonowaniu koparki.

Bardzo ważna kwestia to odległość między kartami, im większa tym lepiej, tym mniej będą się od siebie grzały. Zwróc uwagę, czy producent koparki dołożył dobrej jakości wentylatory – one będą chodziły non stop przez 2-3 lata i ważne są łożyska, jakość wykonania i marka. Warto dopłacić więcej za wentylatory, bo one są najbardziej wystawione na działanie mechaniczne.

Uważaj również na transport koparki, gdy ją kupujesz lub przewozisz, to są dość delikatne elementy i podatne na uszkodzenia. Sprawdź też płytkę wokół procesora, ona lubi być uszkodzona poprzez wygięcię kilku zwojów, co praktycznie uszkadza płytę głównę. Zawsze dobrze zabezepiczaj płyte i gniazdo procesora.

Gdy wybierasz sprzedawcę koparki, zwróć uwagę na opinie o nim (na Allegro, Google, grupach na Facebooku i forach branżowych). Ważny jest bardzo support po zakupie, czyli to, że możesz poprosić zawsze o pomoc technika, jeśli zatrzyma Ci koparka, coś się wyłączy lub zawiesi. Za to też warto dopłacić kupując koparkę. Dodatkowo możesz kupić i przejść przez szkolenie z obsługi koparki oraz kopania kryptowalut – lepiej wiedzieć, co się dzieje na tym komputerze 🙂

Udanych wykopków mój czytelniku!